dr inż. Iwona Krawczyk-Kłys
25 Wrze

Wpływ diety na testosteron

Testosteron to siła napędowa każdego mężczyzny i dla wielu wyznacznik „męskości”. Aby utrzymać jego odpowiedni poziom w organizmie należy działać kompleksowo - stosować zbilansowaną dietę, odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne, a także dbać o prawidłowy wypoczynek i regenerację.

Jak dieta może wpłynąć na poziom testosteronu?

  • Ważna jest ilość przyjmowanych kalorii. Obniżać poziom testosteronu może w szczególności dieta bardzo niskokaloryczna, z dużym deficytem energetycznym, stosowana przez dłuższy okres.
  • Wpływ na poziom męskich hormonów mają także węglowodany. Diety o zbyt niskiej podaży węglowodanów mogą prowadzić do podwyższenia poziomu hormonów stresu, co przekłada się na obniżenie testosteronu.
  • Niepożądane są również diety skrajnie niskotłuszczowe. Spożycie kwasów jednonienasyconych (np. oliwa z oliwek, awokado, migdały) i nasyconych (np. olej kokosowy, masło) dodatnio koreluje z poziomem testosteronu. Należy w diecie zadbać szczególnie o te pierwsze.
  • W produkcji testosteronu swój udział mają w szczególności: witamina D, niacyna, antyoksydanty czy cynk. Ich niedobór może zaburzać wytwarzanie tego hormonu. Co więcej, dieta oparta o żywność gotową, typu fast-food, słodyczach czy produktach przetworzonych to prosta droga do powstawania otyłości i nadwagi, które także nie są sprzymierzeńcem wysokiego poziomu hormonów steroidowych.

Jeśli potrzebujesz porady dietetyka - zadzwoń: +48 668 112 509

Warto więc zadbać o prawidłowy poziom witaminy D, najczęściej poprzez stosowanie suplementacji (szczególnie w okresie jesienno-zimowym). Niacynę dostarczyć można w mięsie, rybach, strączkach, orzechach i migdałach, a także drożdżach. W cynk obfitują przede wszystkim pestki i nasiona, kakao, strączki, owoce morza, wątróbka i siemię lniane. Antyoksydanty dostarczyć można wprowadzając do diety dużą ilość świeżych warzyw i owoców, szczególnie tych o intensywnych barwach.

Co ciekawe ważny jest także poziom tkanki tłuszczowej. Warto pamiętać, że za równo bardzo wysoki (nadwaga i otyłość) oraz skrajnie niski poziom tłuszczu w organizmie sprzyja obniżeniu wartości poziomu męskich hormonów.

Skorzystaj z Kalendarza Wizyt - umów termin już dziś!

Zamów Bon Podarunkowy

Twój komentarz
POKAŻ